خط مشی و سیاست کلی مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) ؛

وقتی شما در سایت « مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) » ثبت نام می کنید ، بدین معنی است که تمامی موارد زیر را قبول دارید ؛ چیزی که تجربیات شما را از شبیه سازی مجازی پرواز آنلاین بیش از پیش لذت بخش ، امن و سرگرم کننده می کند.

مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) تلاش بر آن دارد که در اولین نگاه یک محیط سرگرم کننده و مفرح برای علاقه مندان به پرواز با شبیه ساز مجازی و همچنین علاقه مندان به مراقبت پرواز (Air Traffic Control) ؛ و در نگاه دوم محیطی آموزشی برای خلبانان خود فراهم آورد.

ایوا همواره تلاش دارد تا دوستی و برادری را در بین اعضای خود حفظ کند و هیچگاه تبعیض قائل شدن را نمی پذیرد! چه از سوی کاربران خود ، چه سایر کاربران میهمان و چه از سایر شرکت های مجازی! این موارد می توانند تبعیض های نژادی ، جسمانی ، مذهبی ، قومیتی و ... باشند که به هیچوجه از سوی ایوا پذیرفتنی نیستند! در صورت مشاهده چنین رفتاری و با استناد به همین مرام نامه ، ایوا در تعیین مجازات و تصمیم گیری در مورد کاربر خاطی مختار است!

غرور و تکبر در جمع کاربران ایوا جایی ندارد! از آنجا که ایوا مرجعی متشکل از تمامی سنین است ممکن است برخی از خلبانان یا مراقبین پرواز تجربیات کافی در زمینه استفاده از شبیه ساز پرواز یا مراقبت پرواز (Air Traffic Control) را نداشته باشند. در همینجا به این دسته از خلبانان و مراقبین پرواز عزیز اعلام میداریم که مسئولین ایــوا در کنار شما جوابگوی سوالات و مشکلات شما هستند ؛ و در همینجا از کاربران با تجربه تر ایـوا نیز درخواست داریم که در صورت نیاز خلبانان و مراقبین پرواز کم تجربه تر را با تواضع و دوستی راهنمایی نمایند. در صورت عدم رعایت این مسئله و با استناد به همین مرام نامه ، ایوا در تعیین مجازات و تصمیم گیری در مورد کاربر خاطی مختار است!

تفاوت های قومی و زبانی در همه جا مشهود است و هر قومیت و زبانی احترام والایی نزد ایوا دارد؛ لذا در تمامی محیط های ارتباطی (انجمن ، تیم اسپیک ، مکالمات برج مراقبت ، پیغام های سایت) رعایت احترام یکدیگر الزامیست! در صورت عدم رعایت این مسئله و با استناد به همین مرام نامه ، ایوا در تعیین مجازات و تصمیم گیری در مورد کاربر خاطی مختار است!

ایوا یک محیط کاملا رایگان دارد و هیچ کاربر یا مسئولی نمی تواند به هر دلیلی از کاربر ایوا تقاضای وجه (پول) نماید! در صورت مشاهده چنین موردهایی لطفا در اولین فرصت مدیریت ایوا را مطلع سازید! ایوا با استناد به همین مرام نامه می تواند حساب کاربر خاطی را در سایت ایوا برای همیشه مسدود سازد!

کاربران جدید می بایست اولین پرواز خود را ظرف هفته اول عضویت خود در ایوا ، انجام دهند. در غیر اینصورت کاربری آنها در ایـوا بصورت خودکار توسط سیستم غیرفعال می شود.

شما با ورود به ایوا می بایست در هر ماه حداقل یک پرواز برای ایوا انجام داده و در سایت ثبت نمایید. در غیر این صورت شما یک اخطار از مدیریت دریافت خواهید کرد! 2 اخطار متوالی یا 3 اخطار غیر متوالی باعث مسدود شدن حساب کاربری شما در سایت ایوا می شود!

مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) هیچگونه تعلق حقیقی و حقوقی به سایر سازمان ها ، شرکت ها ، مؤسسات ، انجمن ها و شبکه های اجتماعی پرواز مجازی یا آنلاین (مانند IVAO ، VATSIM و ...) را از خود صلب می نماید.

هرگونه استفاده از مطالب ، جزوات آموزشی (بصورت فایل PDF قابل دانلود یا بصورت TEXT موجود در سایت) ، تصاویر و امکانات سایت ایوا ، بدون ذکر منبع (مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) www.irva.ir ) ، امری غیراخلاقی و بدور از شئونات انسانی تلقی می شود! لذا از شما تقاضا می شود در صورت استفاده ، منبع را بصورت « مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) www.irva.ir » ذکر نمایید.

 
   
     
   
 

سیاست ایرلاین های مجازی مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) ؛

ایرلاین های مجازی ایوا تنها با الهام گرفتن از مسیرهای پروازی واقعی ، با هدف شبیه سازی پروازهای واقعی در محیط مجازی فعالیت خود را در « مرجع پرواز آنلاین ایران » آغاز نموده اند.
این ایرلاین های مجازی با فراهم نمودن ناوگان هواپیمایی مجازی و استفاده از امکانات شبکه اینترنت و با بهره گیری از رابط های نرم افزاری و سخت افزاری بین کاربر و شبیه ساز رایانه ای پرواز ، امکان شبیه سازی پرواز های واقعی را در محیط مجازی برای کاربران (خلبانان مجازی) « مرجع پرواز آنلاین ایران » یا به اختصار « I.V.A » ایجاد نموده اند.
اایوا صراحتا اعلام می دارد که شرکت های هواپیمایی مجازی موجود در این مرجع ، فعالیتی وابسته به « مرجع پرواز آنلاین ایران » دارد و هرگونه وابستگی حقیقی و حقوقی به ایرلاین های واقعی یا شرکت ها ، موسسات ، سازمان ها را از خود صلب کرده و حوضه فعالیت خود را محدود به دنیای مجازی ، آن هم تنها در « مرجع پرواز آنلاین ایران » می دارد. همچنین این ایرلاین های مجازی ، با سایر ایرلاین های مجازی حاضر در شبکه اینترنت هیچ ارتباط حقیقی و حقوقی ندارد!

کاربران « I.V.A » می توانند بصورت کاملا رایگان در مسیرهای پروازی مجازی این ایرلاین های مجازی پرواز کرده و از امکانات آن بهره مند شوند.

شرایط پرواز در ایرلاین های مجازی مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) ؛

الف - کاربران جدید می بایست اولین پرواز خود را ظرف هفته اول عضویت خود در ایوا ، انجام دهند. در غیر اینصورت کاربری آنها در ایـوا بصورت خودکار توسط سیستم غیرفعال می شود.

ب - خلبانان تازه وارد با رتبه خلبانی Pilot Trainee (هنرجوی پرواز) می بایست یک دوره آموزشی پنج ساعته را در ایرلاین مجازی « الوند ایر » پشت سر بگذارند. این دسته از خلبانان تا پایان دوره آموزشی خود مجاز به پرواز برای سایر ایرلاین های مجازی ایوا ، بجز « الوند ایر » نیستند!

ج - خلبانانی که دوره آموزشی پنج ساعته خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و رتبه خلبانی آنان به Commercial Pilot (خلبان تجاری) ارتقاء یافته است می توانند بدون هیچ محدودیتی برای تمامی ایرلاین های مجازی ایوا پرواز کنند!

 
   
       
   
 

شرایط مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) برای « رد » یا « تایید » گزارش های پروازی ؛

ایوا نیز مانند سایر ایرلاین های مجازی شرایط خاصی را برای « رد » یا « تایید » گزارش های پروازی خلبانان خود دارد ؛ که در ادامه ذکر شده اند :

الف - پروازهای عادی ایوا ؛

1- نرخ نزول هنگام فرود (Landing Rate) ثبت شده خلبان برای یک گزارش پرواز نباید بیشتر از  Feet/Min -400 باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
2- خلبان پیش از انجام پرواز حتما باید آن را از طریق « سیستم رزرو پرواز » رزرو نماید! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
3- اطلاعات اصلی گزارش پرواز (مبداء ، مقصد ، شماره پرواز) باید با پرواز رزرو شده خلبان ( آنچه در « سیستم رزرو پرواز » سایت نمایش داده می شود ) کاملا مطابقت داشته باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
* توجه : اینکه خلبان از کدام کلاینت ایوا برای پرواز خود استفاده کرده است در « رد » یا « تایید » پرواز تاثیری ندارد!

ب - پرواز در تورهای ایوا ؛

1- تمامی تورها باید از اولین مسیر پروازی (اولین شماره پرواز) مربوط به تور مورد نظر خلبان شروع شده و به ترتیب تا آخرین مسیر پروازی (آخرین شماره پرواز) انجام شوند! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد و پرواز باید مجددا تکرار شود!
2- خلبان پس از انجام یک پرواز برای تور مورد نظر خود می بایست صبر کند تا وضعیت پروازش مشخص شود و سپس به انجام پرواز بعدی اقدام نماید! (این امر به آن دلیل ضروری است که ممکن است پرواز خلبان به هر دلیلی « رد » شود که در اینصورت پرواز « رد » شده باید مجددا تکرار شود! تا پیش از تکرار پرواز « رد » شده ، پروازهای بعدی او (در صورت ثبت شدن در سایت) بصورت اتوماتیک « رد » می شوند! )
3-
نرخ نزول هنگام فرود (
Landing Rate) ثبت شده خلبان برای یک گزارش پرواز نباید بیشتر از  Feet/Min -400 باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد و پرواز باید مجددا تکرار شود!
4- خلبان پیش از انجام پرواز حتما باید آن را از طریق « سیستم مدیریت تور » رزرو نماید! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد و پرواز باید مجددا تکرار شود!
5- اطلاعات اصلی گزارش پرواز (مبداء ، مقصد ، شماره پرواز) باید با پرواز رزرو شده خلبان ( آنچه در « سیستم مدیریت تور » سایت نمایش داده می شود ) کاملا مطابقت داشته باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد و پرواز باید مجددا تکرار شود!
* توجه : رتبه خلبانی کاربر جهت استفاده از « سیستم مدیریت تورها » می بایست حداقل
Commercial Pilot (خلبان تجاری) باشد!
* توجه : اینکه خلبان از کدام کلاینت ایوا برای پرواز خود استفاده کرده است در « رد » یا « تایید » پرواز تاثیری ندارد!
* توجه : خلبان می تواند با رعایت موارد فوق ، در چند تور مختلف بصورت همزمان فعالیت کند (همزمان بمعنی انجام چند پرواز بصورت همزمان نیست! بلکه بمعنی این است که قبل از اتمام یک تور ، خلبان می تواند تورهای دیگری را نیز شروع کند!)
* توجه : پس از تکمیل تور ، جایزه مشخص شده ، به خلبان اهداء خواهد شد که در « مرکز کنترل » و همچنین در « مشخصات عمومی » خلبان قابل رؤیت است. (در صورت عدم اهداء جایزه ، خلبان می تواند از طریق فرم « ارتباط با ایوا » موضوع را به مدیریت ایوا اطلاع دهد.)

ج - پرواز چارتر در ایوا ؛

1- نرخ نزول هنگام فرود (Landing Rate) ثبت شده خلبان برای یک گزارش پرواز نباید بیشتر از  Feet/Min -400 باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
2- خلبان پیش از انجام پرواز حتما باید آن را از طریق « سیستم مدیریت پروازهای چارتر » رزرو نماید! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
3- اطلاعات اصلی گزارش پرواز (مبداء ، مقصد ، شماره پرواز) باید با پرواز رزرو شده خلبان کاملا مطابقت داشته باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
* توجه : رتبه خلبانی کاربر جهت استفاده از « سیستم مدیریت پروازهای چارتر » می بایست حداقل
Captain (کاپیتان) باشد!
* توجه : اینکه خلبان از کدام کلاینت ایوا برای پرواز خود استفاده کرده است در « رد » یا « تایید » پرواز تاثیری ندارد!

د - قرارهای پروازی ایوا (ایونت ها / Events) ؛

1-  خلبان می بایست عضو شبکه VATSIM یا IVAO باشد (برای هر قرار پروازی ممکن است متفاوت باشد!). در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
2- 
خلبان می بایست 15 دقیقه قبل از وقت مقرر در فرودگاه مبداء حاضر شود. در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
3- خلبان می بایست اطلاعات اندکی در خصوص مکالمه با مرکز کنترل ترافیک هوایی داشته باشد.
4- نرخ نزول هنگام فرود (
Landing Rate) ثبت شده خلبان برای یک گزارش پرواز نباید بیشتر از  Feet/Min -400 باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
5- خلبان پیش از انجام پرواز حتما باید آن را از طریق « سیستم رزرو پرواز » رزرو نماید! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
6- اطلاعات اصلی گزارش پرواز (مبداء ، مقصد ، شماره پرواز) باید با پرواز رزرو شده خلبان ( آنچه در « سیستم رزرو پرواز » سایت نمایش داده می شود ) کاملا مطابقت داشته باشد! در غیر اینصورت پرواز خلبان « رد » خواهد شد که ساعت پرواز محاسبه نخواهد شد!
* توجه : رتبه خلبانی کاربر جهت استفاده از « سیستم قرارهای پروازی » می بایست حداقل
Commercial Pilot (خلبان تجاری) باشد!
* توجه : اینکه خلبان از کدام کلاینت ایوا برای پرواز خود استفاده کرده است در « رد » یا « تایید » پرواز تاثیری ندارد!
* توجه : جوایزی برای خلبانان شرکت کننده در قرارهای پروازی ایوا ، در نظر گرفته شده است (برای کسب اطلاع بیشتر به صفحه « رتبه ها و جوایز » مراجعه کنید!).

 
   
     
   
 

شرایط مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) برای استفاده خلبانان از ناوگان هواپیمایی ؛

ایوا نیز مانند سایر ایرلاین های مجازی شرایط خاصی را برای استفاده خلبانان از ناوگان هواپیمایی خود دارد ؛ که در ادامه ذکر شده اند :

الف - خلبانان تازه وارد (که تاکنون در ایوا پرواز نکرده اند!) با رتبه خلبانی Pilot Trainee (هنرجوی پرواز) می بایست یک دوره آموزشی پنج ساعته را با هواپیماهای کوچک ایوا پشت سر بگذارند.

ب - خلبانانی که دوره آموزشی پنج ساعته خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و رتبه خلبانی آنان به Commercial Pilot (خلبان تجاری) ارتقاء یافته است می توانند علاوه بر هواپیماهای کوچک ، با هواپیماهای متوسط موجود در ناوگان هواپیمایی ایوا نیز پرواز کنند.

ج - خلبانانی که بیش از 70 ساعت در ایوا پرواز کرده اند و رتبه خلبانی آنان به First Officer ارتقاء یافته است می توانند علاوه بر هواپیماهای کوچک و هواپیماهای متوسط ، با هواپیماهای پهن پیکر (بزرگ) موجود در ناوگان هواپیمایی ایوا نیز پرواز کنند.

 
   
       
   
 

شرایط مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) برای انتقال ساعت پروازی ؛

مرجع پرواز آنلاین ایران درجهت رفاه حال و ارج نهادن به زحمات خلبانان گرامی ، با درنظر گرفتن شرایط زیر اقدام به انتقال ساعت پروازی به کاربری خلبانان در ایوا می کند ؛

الف - خلبانانی که در
« هواپیمایی مجازی الوندایر » (AlvandAir Virtual Airlines) عضو بوده اند ، می توانند ساعت پروازی ثبت شده ، جوایز دریافتی و بانک خود را در بطور کامل به کاربری خود در « ایوا » انتقال دهند.

ب - خلبانانی که در سایر هواپیمایی های مجازی عضویت داشته یا دارند ، می توانند حداکثر تا 400 (چهارصد) ساعت پروازی خود را به « ایوا » انتقال دهند.

ج - خلبانانی که در شبکه جهانی « وتسیم » (VATSIM) و « ایوائو » (IVAO) عضویت دارند ، می توانند حداکثر تا 300 (سیصد) ساعت پروازی خود را ، فقط از یکی از شبکه های نامبرده ، به « ایوا » انتقال دهند.

* توجه : انتقال ساعت پروازی فقط از یکی از راه های فوق امکان پذیر است و این انتقال فقط یک بار برای هر خلبان صورت می پذیرد! لذا هنگام ارسال درخواست دقت نمایید!

 

چگونه ساعت پروازی خود را انتقال دهید؟

جهت انجام انتقال ساعت پروازی ، از خلبانان گرامی تقاضا می شود از طریق " پیام خصوصی " ، اطلاعات زیر را برای مدیریت ایوا ارسال نمایند :

1- نام و نام خانوادگی : مشابه نام کامل شما در سایت ایوا
2- تعداد ساعت پروازی : تعداد ساعت پروازی ثبت شده شما در سایت مورد نظر شما
3- لینک صفحه : آدرس کامل اینترنتی (لینک) صفحه ای که اطلاعات مربوط به ساعت پروازی شما در آن ثبت شده است
4- توضیحات : در صورت نیاز توضیحات اضافی خود را بصورت مختصر درج نمایید

* توجه : پس از ارسال درخواست خود ، مدیران سایت درخواست شما را بررسی و نتیجه را به شما اطلاع خواهند داد.

 
   
     
   
 

شرایط مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) برای پذیرش کاربر در واحد مراقبت پرواز (ATC) ؛

 
   
       
   
 

شرایط مرجع پرواز آنلاین ایران (ایوا) برای « رد » یا « تایید » گزارش های مراقبت پروازی (ATC) ؛

مرجع پرواز آنلاین ایران شرایط خاصی را برای « رد » یا « تایید » گزارش های مراقبت پرواز خود دارد ؛ که در ادامه ذکر شده اند :

الف - کنترلر می تواند ، در هر روز ، فقط و فقط گزارش های مراقبت پروازی مربوط به همان روز را ارسال کند. مبنای محاسبه شروع و پایان روز ، زمان UTC می باشد. یعنی گزارش های ارسالی روزهای قبل « مردود » هستند و به هیچ عنوان تایید نخواهند شد!

ب - حداقل زمان مجاز برای عملیات مراقبت پرواز ، 30 دقیقه می باشد؛ یعنی گزارش های با مدت کمتر از 30 دقیقه « رد » خواهند شد.

ج - فرودگاه محل انجام عملیات می بایست بدرستی انتخاب شود ، در غیراینصورت گزارش ارسالی « رد » خواهد شد.

د - نوع امکانات می بایست بدرستی انتخاب شود ، در غیراینصورت گزارش ارسالی « رد » خواهد شد.

 

* توجه : گزارش های ارسالی تکراری « رد » خواهند شد.

* توجه : شماره کاربر در شبکه های VATSIM یا IVAO می بایست بدرستی وارد مشخصات کاربری او در مرجع پرواز آنلاین ایران (ایـوا) شده باشد؛ در غیراینصورت گزارش ارسالی « رد » خواهد شد.

* توجه : پس از ارسال گزارش ، مدیران سایت گزارش کاربر را بررسی خواهند کرد.